Základní funkce přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně

Elektrárna byla zamýšlena pro zabezpečení stability elektrizační soustavy, kdy dochází k vychýlení z rovnováhy mezi aktuální spotřebou elektřiny a výkonem, které poskytují základní energetické zdroje. Nestabilita celého systému odběru elektřiny se v 90. letech začala výrazně projevovat po velkém rozšíření solárních a větrných elektráren. Dnešní provoz elektrárny tudíž přechází z turbinového do čerpadlového režimu i v průběhu dne, zatímco v době jejího vzniku byl čerpadlový režim v provozu obvykle v nočních hodinách.

Princip elektrárny spočívá v přečerpávání vody v nádržích s výškovým rozdílem 510 metrů. Horní nádrž se rozprostírá na ploše 15 hektarů na vrcholu hory Dlouhé stráně, v nadmořské výšce 1350 metrů. Maximální hloubka nádrže činí 26 metrů a provozní objem vody je 2 580 000 kubíků. Dolní nádrž o ploše 16 hektarů byla vybudována na říčce Divoká Desná v nadmořské výšce 824 m. Objem nádrže je 3 405 000 kubických metrů. Jestliže se do horní nádrže načerpá voda, její hladina stoupne o 21 metrů a hladina dolní nádrže klesne o 22 metrů.

Horní nádrž musela být před napuštěním izolována 18 cm silnou vrstvou přírodního asfaltu, dovezeného za tímto účelem z Albánie. Tento materiál totiž vydrží přísné teplotní požadavky, které se tu na vrcholcích Jeseníků mohou vyskytnout. Asfalt musí být pevný a soudržný v rozsahu teplot od -30 do + 60 stupňů.

 

Turistický magazín