Výroba elektrické energie

Z ekologických důvodů je veškerý provoz elektrárny umístěn do podzemních chodeb, místností a šachet. Turbosoustrojí dvou reverzních Francisových turbin jsou umístěna v podzemní kaverně, která má rozměry 87 x 25 x 50 metrů. Každá z turbin podává výkon 325 MW a jde o největší reverzní vodní turbíny v Evropě. Kavernu spojují s horní nádrží dva přivaděče, které měří v průměru 360 cm, a které jsou dlouhé 1547 a 1499 metrů. Dolní nádrž je s kavernou propojena dvěma tunely o průměru 520 cm a délce 390 a 354 metrů. Přivaděče mají na obou koncích speciální mohutné kulové uzávěry. Každý přivaděč při plném výkonu pojme 68 kubíků vody za sekundu a celý objem nádrže lze přečerpat již za 7 hodin. Obří turbíny jsou propojeny dutou hřídelí o průměru 100 cm s generátory elektrického proudu. K nim jsou připevněny rozběhové motory, které při spuštění čerpadlového režimu roztočí lopatky turbíny do protisměru a vzápětí se paklopatky pohání samotnými generátory, které zaujmou funkci pohonných motorů.  Nezbytnou součástí vybavení kaverny jsou také dva montážní jeřáby o nosnosti 250 tun, které pro případ oprav dokážou vyzvednout celé soustrojí na vedlejší volný prostor odkládací plochy.

Souběžně s hlavní turbínovou kavernou je v podzemí ukryta kaverna rozvodny. Ta má rozměry 115 x 16 x 22 metrů. Pojímá dva blokové trojfázové transformátory, které musí být pod ochranou automatického hasicího systému s náplní stlačeného oxidu uhličitého, což je v podstatě takový velký sněhový samočinný hasicí přístroj. Transformátory produkují výsledný elektrický proud o napětí 400 kV, který se podzemím rozvádí na zapouzdřené vývodové pole a dále venkovním elektrickým vedením do relektrorozvodny v obci Krasíkov.

Kromě dvou velkých podzemních kavern je tu ještě postavena soustava větracích, odvodňovacích a komunikačních šachet a tunelů, jejichž celková délka je 8,5 kilometru. K horní nádrži je přístup po silnici o délce 12 km a pro případ špatných povětrnostních podmínek a nesjízdnosti komunikace slouží tunel s 2400 schody a s plošinovým výtahem.

Elektrárna plní statickou funkci přeměny nadbytečné elektrické energie na špičkovou a zároveň slouží pro dynamickou výkonovou rezervu, vytváří regulační výkon a je součástí řízení frekvence celé soustavy. Elektrárna funguje i v kompenzačním režimu, což je regulace napětí v soustavě. Je-li to zapotřebí, z klidu do maximálního výkonu turbín je schopná elektrárna přejít za pouhých 100 sekund a energii může dodávat nepřetržitě po dobu šesti hodin. Přechod z čerpadlového do turbínového režimu trvá 150 sekund a naopak z turbínového do čerpadlového 400 sekund.

Co je zajímavé, v samotné elektrárně pracuje pouze do 40 zaměstnanců, kteří se starají především o údržbu. Samotný provoz elektrárny je řízen dálkově až z pražského centrálního dispečinku společnosti ČEZ. Vedle velké elektrárny je tu postavena také malá nízkotlaká vyrovnávací elektrárna Dlouhé stráně II, která slouží výhradně pro pokrytí vlastní spotřeby velké elektrárny. Je osazena Francisovou turbínou s výkonem 163 kW na odtokovém místě u dolní nádrže. Elektrárna je také plně soběstačná, co se týče vody, disponuje vlastní úpravnou vody a čistírnou odpadních vod. Voda přitéká z potůčku Jezerní.

Turistický magazín